Istra
Istra (lat. Histria, tal. Istra čakavski Istrija, Jistra) je največji jadranski polotok. Nahaja se v severnem delu Jadrana, na Hrvaškem, v Sloveniji in Italiji.
Geografska meja Istre poteka po črti od zaliva Milje (ital. Muggia) do zaliva Preluka. Zahodna obala Istre je plitvejša in bolj razčlenjena, vzhodna pa bolj strma in manj poseljena. Istra je običajno razdeljena na tri dele:
- Rdeča Istra (zahodna obala) - kjer prevladujejo rdeče-rjava tla (crljenica)
- Siva Istra (osrednja Istra) - zaradi sive glinene zemlje
- Bela Istra (pobočja Učke in vzhodni del polotoka) - zaradi kamnitih tal
Reka gravitira vzhodna obala Istre (tako imenovana Liburnija, tj. Mesta Brseč, Lovran, Opatija, Volosko, Matulji, Kastav) ali zahodni del Kvarnerskega zaliva, zato je bila ob ustanovitvi okrajev leta 1993 ta del Istre je bil upravno dodeljen Primorsko-goranski županiji, večina hrvaškega dela Istre, ki gravitira Pulju, pa je upravno v Istrski županiji, ki pokriva površino 2.813 km2. Najpomembnejša mesta in občine v Istri so Pula, Pazin, Poreč, Rovinj, Opatija, Buje, Umag, Novigrad, Labin, Buzet, Motovun (vsi na Hrvaškem) ter Koper in Piran v Sloveniji.
Ime Istra izvira iz imena prazgodovinskega plemena / ljudi Histri, ki so živeli na tem območju. Rimljani Histre opisujejo kot zloglasne pirate, ki so znali izkoristiti dejstvo, da so zaradi številnih plitvin istrske obale zelo nevarni za plovbo. Rimljani so Istro osvojili šele po dveh vojaških pohodih - leta 178 in 177 pr. Kr. ko jih premaga konzul Manlia Vulzon. Zadnji odpor so dali zgodovinarji na svojem sedežu Nezakcij pri Pulju. Po mnenju Tita Livija so si zadnji branilci, vključno z zadnjim kraljem Epulonom, vzeli življenje in se vrgli z mestnega obzidja. S tem dogodkom se Nezakcij pogosto primerja z Masado.
V Istri lahko izpostavimo del Hrvaške, ki pokriva približno 90% istrskega polotoka in v katerem živijo večinoma Hrvati s približno 75% prebivalstva, manjšine pa približno 25% prebivalstva, od tega Italijani 7% in počivati različna druga ljudstva. Istra kot del Slovenije pokriva približno 9% istrskega polotoka, Slovenci pa smo absolutna večina prebivalstva. Istra kot del Italije pokriva manj kot 1% površine Istre in vključuje le dve majhni občini v bližini Trsta, od katerih je ena pretežno slovenska, druga pa italijanska.
Velika večina prebivalcev hrvaškega dela Istre govori čakavsko narečje hrvaškega jezika. V nekaterih od teh govorov (blizu meje s Slovenijo) je uporabljen vprašalni zaimek "kaj", zato jih pogosto zamenjujejo s kajkavci. Struktura in značilnosti teh govorov so izrazito čakavski. V nekaterih mestih na zahodni obali in v nekaterih vaseh na območju Buj je italijanska manjšina (7% prebivalstva), ki govori italijansko. V slovenskem delu Istre se govori slovenski jezik, podobno kot v hrvaškem delu Istre pa je italijanska manjšina zastopana v majhnem številu.
Na vzhodu Istre, ob vznožju Ćićarije, v več manjših vaseh živijo Istro-Romuni ali Ćići, prebivalci romunskega porekla, ki govorijo svoj (istro-romunski) jezik, ki je mešanica romunščine in hrvaščine, danes pa so večinoma Hrvati.
Če omenimo počitnice v Istri, si bo večina predstavljala sonce, morje in položna pobočja gričev v notranjosti Istre. Upoštevajte naše nasvete pri odkrivanju manj znane strani Istre in počitnice popestrite z množico novih, nenavadnih izkušenj.
Opazujte zvezde z observatorija Višnjan
Med dopustom v Istri se odpravite s plaž in morske obale proti Višnjanu, kjer vas čakajo nenavadne noči opazovanja nebesnih teles. Observatorij Višnjan (Observatorij Tičan) je od Višnjana oddaljen 3 km in le pol ure vožnje od severozahodne Istre. Observatorij se nahaja v delu Istre s prvotnimi nočmi, zato je tam najlepše videti planete. Z opazovanjem neba z enometrskim teleskopom z lečo so odkrili več kot 1400 majhnih planetov.
Med počitnicami se sprostite ob obisku istrskih jam
Želite osvežitev v vročih poletnih dneh? Zakaj se ne bi odpravili na izlet v notranjost Istre in obiskali istrske jame? Priporočamo jutranji obisk jame Maramornica, popoldne pa za jamo Baredine ali kraljestvo Feštin. Ne pozabite prinesti majice z dolgimi rokavi, saj je temperatura v jamah od 12 do 16 ˚C.
Eno največjih podzemnih sob v Istri si lahko ogledate v Mramornici, lepo urejeni jami v bližini Brtonigle. Jama ima odlično vzdrževane ceste in ohranja široke stalagmite, od katerih so nekateri visoki tudi do 13 metrov. V jami so našli tudi zelo redke in nenavadne formacije, kapnike. Obisk jame lahko dopolnite z degustacijo vin in ogledom bližnjega parka za hišne ljubljenčke.
Jama Baredine se nahaja v bližini Nove vasi, približno na polovici poti med Višnjanom in Porečom, do nje pa je mogoče priti iz Brtonigle v samo 30 minutah. Obiski jame Baredine so organizirani pod strokovnim vodstvom usposobljenih vodnikov, ki bodo obiskovalce popeljali skozi pet bogatih podzemnih sob do podzemnega jezera. Okoli jame so kavarna in restavracija, trgovina s spominki in otroško igrišče, ogledate pa si lahko tudi stalno razstavo zgodovinskih traktorjev.
Če imate dovolj časa, zakaj se ne odpravite bolj proti jugu, proti kraljestvu Feština, jami, ki se nahaja v bližini Žminja, natančneje v bližini mesta Feština. Ogled jame poteka v krogu 100 metrov in traja približno 20 minut. Vodič bo jamo opisal v hrvaškem, italijanskem, angleškem ali nemškem jeziku.
Pojdite na celodnevni izlet z ladjo po zahodni obali Istre
Istra je v poletnih mesecih vaša izbrana destinacija za počitnice in želite si oddahniti od lenarjenja na plaži, zato začnite raziskovati panoramski pogled na zahodno obalo Istre. Izlet z ladjo odpelje takoj zjutraj iz Umaga, po 8. uri zjutraj, povratek pa je predviden ob večerji. Uživajte ves dan s čudovitim razgledom na zahodno obalo.
Ko vstopite pod njegovo okrilje, si oglejte Limski kanal iz druge perspektive. Čoln se bo ustavil v mestih, bogatih z zgodovino in kulturo, Poreču in Rovinju, zato se lahko sprehodite in raziščete njihove lepote.